Mise Désmifotós - základna, den 5.

18. srpna 2018 v 12:00
Pátý den
po dnešním dni mohu tvrdit, že jsem si na zdejší denní rozvrh tak zvykl, že se těším na ranní rozcvičku s písní Universum pod vedením Markétky Hvězdné. Jako kouzlem do mě vjede přímo hvězdná energie a těším se na nové znalosti, zážitky a výzvy, které na mě čekají. Také dobře vím, že na jejich zvládnutí nejsem sám, mám za sebou svůj tým.

Stav beztíže
Tento trénink se zakládal na simulaci pohybu ve vesmíru. Cesta na Désmifotós bude dlouhá a v kabině budeme muset přivyknout beztížnému stavu. Vyzvedli jsme vždy jednoho člena z našeho týmu do výše a transportovali ho na jiné místo.
V průběhu transportu musel daný astronaut absolvovat několik zásadních činností jako obrat o 360°, průchod modulárním uzávěrem, doplnění tekutin a zápis záznamu na papír.

Astro-gastronomie
Na toto téma jsem byl hodně zvědavý. Je mi jasné, že při cestování vesmírem nebude možno převážet příliš mnoho ingrediencí. Jak zařídit, aby strava byla pestrá a výživná? Odpovědí a řešením zároveň se mi staly "amarouny". Nejdříve jsme shlédli instruktážní video a pak jsme si amarouny samy vyrobili.
Druhou částí výuky bylo ochutnávání a rozpoznávání potravin. Při potížích, které nás můžou na cestách potkat, budeme muset často spoléhat jen na své vlastní smysly. Například vyřazením zraku při ochutnávání není jednoduché různé ingredience jednoznačně rozeznat a určit. Z toho plyne naše poznání, že i taková chuť si žádá svůj trénink...

Po večeři nás jasná a teplá noc vylákala ven. Za praskání táboráku, brnkání kytary a společného zpěvu jsme si opekli buřty. Právě, když jsme byli akorát tak zralí k tomu, uložit se ke spánku, obdrželi jsme zprávu z org. MOZEK. Nedaleko naší základny se zřítil roj asteroidů. Tyto objekty je možné rozpoznat jen mladým lidským zrakem. Vyslali jsme naše nejmladší astronauty, aby dané místo prozkoumali a situaci vyhodnotili. Jaké bylo naše překvapení, když se každý z nich vracel z cesty s malou hvězdičkou, s níž odcházel rovnou do své kajuty k hybernaci.

Nechť nás, i Vás, snění provází...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama