Mise Désmifotós - základna, den 3.

16. srpna 2018 v 10:50
Ahoj slunce, ahoj planeto,
dnešního rána nás v kajutě probudilo paprskem slunce. Seběhli jsme se k ranní rozcvičce. S výhledem do údolí jsme při hudbě probrali i naše tělo. Chuťové pohárky se probrali záhy v amarounové kabině.
Dopolední zpěv i tanec proběhl opět za svitu slunce.
Obědové amarouny byly předzvěstí našeho odpoledního tréninku. Knedlíky plněné místním ovocem připravené na sladko.

Náš další program se týkal pozorování a průzkumu fauny a flory.
Důstojník biolog nám představil potravní řetězec, který funguje na planetě Désmifotós. Simulací chovu jednotlivých, nám zcela neznámých živočichů, jsme získali přehled o tom, kdo je na Désmifotósu predátorem a kdo jeho kořistí. Názvy a vzhled těchto tvorů byl pro nás do této doby velkou neznámou. Nicméně doufám, že v případě, že se na planetu dostanu, dokážou tito tvorové naši přítomnost akceptovat a my nenarušíme jejich přirozené prostředí.

Druhá část dnešního výcviku se týkala pozorování okolní fauny. Musíme být schopni se na naší misi pozorováním dozvědět o okolí co nejvíce užitečných informací. Odměnou za naše snažení jsme získali semínka, z kterých se nyní snažíme vypětovat rostliny. Půdu jsme nahradili vatovou náhražkou a fotosyntéza je zajištěna přirozenou cestou. Jestli budou semínkům tyto podmínky vyhovovat, budeme moci zkoumat, jak se námi vypěstované rostliny budou chovat po importování na stanoviště Désmifotósu.

Večer jsme znovu shlédli dokument k minulé misi a také odpočinkový film. Málem jsme u něj usínali únavou, a tak jsme se rychle přesunuli do svých kabin k celkové hybernaci.
To však neměl být konec překvapením dnešního dne.
Jaký byl náš údiv, když jsme byli z hybernace vytrženi zprávou, že došlo k podtlaku v kabinách modulu Perseus. Bylo nutné kabiny vyklidit a donést z venku náhradní součástky, které by dokázaly ve ventilačním systému tlaky opět vyrovnat. S technickým řešením závady nám pomohl Droid, který je členem naší výcvikové skupiny.
Celá záchranná akce trvala ca. 2 hodiny. Po té jsme všichni ulehli spokojení a šťastní, že jsme takovou situaci zvládli. Noc byla jasná a teplá, takže to celé byl nakonec krásný zažitek.
Zpětně si uvědomuji jaké štěstí bylo, že modul Andromeda, kde jsou ubytovaní mladší astronauti, byl zcela funkční a tamní astronauty nic z dnešní hybernace nevyrušilo, až do ranního budíčku, který uvedl do pohybu další, již čtvrtý den výcviku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama